skip to Main Content
Ben Sağırım Efendim

Ben Sağırım Efendim

Hz. Mevlânâ’nın “birlik dükkânı” olarak tanımladığı, içinde birbirinden hikmetli hikâyelerin, kıssaların, mesellerin ve beyitlerin bulunduğu Mesnevî-i Şerîf‘in günümüze kadar birçok tercümesi ve şerhi yapıldı. Mesnevî‘deki bazı uzun hikâyeler de birçok dilde muhtelif girişimlerle derlenerek yayımlandı.

Fakat Ben Sağırım Efendim: Mesnevî’den Hikmetli Hikâyeler, Fars dünyasının yerel ve hikemî eserler ile edebiyat alanındaki en itibarlı isimlerinden biri olup bu alanda hatırı sayılır bir ağırlığı bulunan, yıllarını özellikle gençleri ve çocukları kadim hikmete yönlendirmeye adamış Mehdi Azer Yezdî tarafından yayına hazırlanmış olması hasebiyle oldukça önem arz ediyor. Bu çalışmadaki hikâyeler, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş kıssadan hisse ve mesel geleneği ile tekniğini belirli bağlamlar içinde, en gencinden en olgununa geniş bir okur kitlesine sunuyor.

Fars dilinin özgünlüğü ehli tarafından korunarak hazırlanmış olan bu eser, geçmiş ile gelecek arasında, başta Hz. Mevlânâ’nın zamansız ve çağlar aşan dili ile bir köprü kuruyor. Çalışma, aynı zamanda barındırdığı seçkinin özgünlüğü ile de bir başucu kitabı olma niteliğinde.

Ben Sağırım Efendim

Kitaptan Alıntılar

"Bazen herkesi kendimizle kıyaslarız. Mesela birisi bir günah işleyip sıkıntı yaşıyorsa sıkıntı yaşayan herkesin bir günah işlediğini düşünürüz veya birisi suçsuz yere bir zorluk çekiyorsa tüm zorluk çekenlerin suçsuz olduğunu düşünürüz. Halbuki asla kimsenin işini kimseyle kıyaslayamayız."
"Yaptığı iş her ne kadar küçük ve önemsiz olsa da onu tam ve doğru yapan kim olursa olsun her yerde saygı ve sevgiyle muamele edilecek, edilmeli de."
"Şimdi artık sen sen ol kendine beğenmediğini başkasına da beğenme!"
"Yeter ki sen Allah ile ol ve her daim onu hatırla. Sonra hangi dille ve nasıl istersen
ibadetini yap. Allah kabul edecek çünkü senin hakikatini bilip gönlünündeki safayı görmektedir."
"Din huzur içindir, mutluluk içindir; zulüm için değil. Kim araya nifak sokup insanları birbirine düşürse günah işlemiştir. Başkasına zarar vermeyip hakkına girmediği sürece herkesin inancına saygı göstermek gerekir."
"Nama aldanan nana (yani bir kuru ekmeğe) muhtaç olur."
"İbadet demek halka hizmet demek
Tesbihe, seccadeye, hırkaya yok gerek"

Satış Noktaları

Back To Top